Józsefváros eddig is élen járt a közösségi kertek alapításában, most újabbak nyílhatnak a kerületben. A feltételes mód nem véletlen, a jelenleg is működő kertek magánterületen, civil kezdeményezésre jöttek létre, az új kerteket önkormányzati tulajdonú telkeken alakítanák ki.
A múlt évben szinte egyszerre nyitott két közösségi kert a Corvin-negyedben. A Grund Hostel és a Corvin-sétány között a családias hangulatú Grundkert működik, aminek saját blogja is van. A Tömő és Leonardo utcák sarkán a KÉK Leonardo kertjében is egy éve nőnek a friss zöldségek. A KÉK, azaz a Kortárs Építészeti Központ több kertet is szervezett, a VIII. kerületi mellett hozzájuk köthető a Millenárison működő Lecsós Kert is. A kerteknek közös honlapja van. Munkahelyi közösségi kertje van még a kerületben a Loffice Salétrom utcai irodájának is.
Ha jól működik, zászlóshajó lehet a forgalmas helyen fekvő kert a Karácsony Sándor utcában.
A kertek sikere az önkormányzatot is cselekvésre késztette. A konténeres művelésre alkalmas, közművesítetlen telkeken pályázat alapján választják ki azokat a civil szervezeteket vagy egyházakat akik a kertek működtetéséért felelősek lesznek. Az önkormányzat ingyen adja a területet, minden más megszervezése a civilekre vagy egyházakra hárul. Ez nem kevés feladat, hiszen termőföldet hozni kell és az öntözés megoldása sem lesz egyszerű a telkeken. A sok apróság, mint a vetőmag vagy az ásó eltörpül ezek mellett. Az önkormányzatnak vannak elvárásai, amik véleményem szerint igencsak nehezítik a kertek kialakítását. A kerteket csak kerületi lakosok (vagy tartózkodási hellyel rendelkezők) művelhetik. Kérdés mennyire valósítható meg, illetve mennyire szükséges az, hogy más kerületekből érkezők ki legyenek zárva a lehetőségből, hogy parcellát kapjanak. Az önkormányzat, a civilek és az egyházak semmilyen ellenszolgáltatást nem kérhetnek a parcellákért cserébe. Úgy gondolom, ez nehézségekbe fog ütközni. A jelenleg működő kertek egyike sem képes jelképesnek mondható (havi 1000 forint körül) hozzájárulás nélkül működni. Ez az összeg a legalapvetőbb költségekre sem elég, ugyanakkor a szervezők az aktivitást és a komoly szándékot tudják vele felmérni. Ha semmit nem kell a kertekért cserébe adni (akár pénzt, akár elvárt közös munkát), akkor nehéz lesz kiszűrni azokat, akik valójában semmit nem tesznek a kertben. Ez persze legyen a pályázók gondja, én boldog "közösségi kertészként" drukkolok, hogy minél több kert legyen sikeres.
Nézzük helyileg hol nyílhatnak kertek a kerületben!
Itt is kert nyílhat (Tolnai L. utca)
A Magdolna utca nem tartozik a túl barátságos utcák közé. Itt két területet is kijelölt az önkormányzat, a 24 és 28 szám alatti foghíjtelkeket. A két telek nagyon közel van egymáshoz, ami előny lehet, hiszen akár közös infrastruktúrával (vízvételi lehetőség, tároló, közösségi terület) is működhetnek. Az egyik telep nagyobb és rosszabb állapotban van, míg a másik telek hatalmas előnye, hogy jó kerítése van, így maga a telek is jobb állapotú és erre sem kell költeni a kert kialakításánál. Mindkét terület napos, ami szintén előny. A két telek között csak egy lakóház van, úgy gondolom feltétlenül szükséges lenne a lakókat bevonni a programba. Szintén egy kőhajításnyira van a Karácsony Sándor utca 29. Hatalmas terület, nem árnyékos, ugyanakkor forgalmas utca mellett van és kerítése sincs. Itt a legnagyobb feladatot a terület őrzése fogja jelenteni. A leghangulatosabb kijelölt terület a Tolnai Lajos utca 23. Maga az utca is barátságos, a kijelölt terület is inkább elhanyagolt kert, mint sem foghíjtelek. Jó a kerítése, de nagyon árnyékos. Óriási előny, ha az utcáról látható csap működik is, mert ezzel az öntözés megoldható lenne. Mind a négy telekben van fantázia, remélem más is meglátja!
Az egyik Magdolna utcai telek